Pepsi – Seda Sayan dolandırıcılığı

Sıradaki yazımı yine bir dolandırıcılık üzerine. Bu sefer ekip yurt içinde çalışıyor. Genel olarak sistem şu Türkiye çapında tanınan büyük bir firmanın adını kullanarak, bu firmanın yaptığı bir çekilişte para ödülü kazandığınızı söyleyerek belli bir numarayı aramanızı istiyorlar ve arayınca da sizden maddi bir şeyler talep ediyorlar, ödülünüzü alabilmeniz için. Tabi insanlar da “Kaz gelecek yerden, tavuk esirgenmez.” anlayışı ile bu küçük istekleri yerine getiriyorlar. Genelde bu bir kontör kartı alıp şifresini bu kişilere söylemek tarzı bir istek oluyormuş.

Bu yazıyı yazmamın nedeni bugün bana Pepsiden gelmiş gibi gönderilen bir mesaj. Mesaj metni aynen şöyle : “DEGERLI ABONEMIZ SEDA SAYAN’NIN PEPSI YASATIR SENI YILBASINA ÖZEL KAMPANYASINDAN 100 BIN VE 10 BIN TL ÖDÜL IKRAMIYESINDE HATTINIZ 1 500 HAT ARARSINDA HATTINIZ3 CIKTI 20 BIN TL ÖDÜL IKRAMIYESI KAZANMISTIR BILGI VE ISLEM MERKEZI ICIN 0539 212 78 46 PEPSI DANISMA HATTINI ARAYINIZ” mesajı gönderen numara da mesajda aramam gerektiği söylenen numara ile aynıydı. Bu mesajı bilgisayar alanında phishing adı verilen mesajlar kategorisine koymak mümkün. Öncelikle sizi olduğunu söylediği ama aslında olmadığı bir şirket gibi davranarak kandırıyor.

Mesajın sahte olduğunu anlamak için bize verdiği çok açık ipuçları da var:
- Öncelikle Pepsi gibi büyük şirketler SMS gönderirken gönderici kısmında ya şirketin adı ya da o kampanya için açmış oldukları kampanya hattı olur. Alelade bir telefon numarası değil.
- Genelde bu tarz şirketler tamamen büyük harf kullanımından çekinirler ve Türkçeye biraz daha özen gösterirler. (yine de her zaman tamamiyle doğru kullandıklarını iddia edemem.)
- Çoğu phishing mesajında cümleler düşük olur, dilbilgisi kurallarına uymayan kısımlar olur ki bu mesajı da okuduğunuzda tekrarlanan kelimeleri, başı ayrı sonu ayrı şey söyleyen cümleleri görebilirsiniz.

Buna benzer bir olayı da 2009 yazında ehavk ile SIV eğitimi için Fethiye kampına giderken yaşamıştık. Arkadaşımıza bu sefer Turkcellden gelmiş gibi görünen bir mesaj gelmişti ve “25000 tl (25 milyar)” kazandığı yazıyordu. Bu mesajın sahte olduğuyla ilgili benim için en büyük ipucu buydu. Paradan altı sıfır atılalı çok olmuştu ve hala büyük bir şirket parantez içinde açıklama yapma gereğimi duyuyordu? Hiç zannetmem. Biz de karşılığında numarayı arayıp biraz geyik yapmıştık.

Evet, artık günümüzde phishing saldırıları bilgisayar ve internet ortamından çıkıp cep telefonlarına da hitap etmeye başladı. Belki yakın gelecekte evlerimizin posta kutularında da böyle sahte postalar görmeye başlarız veya belki geçmişte uygulanan bir yöntemdir de bizim haberimiz yoktur kimbilir.

Siz dikkati elinizden bırakmayın, özellikle sanal dünyada. Sevdiğim bir söz vardır: “Trust is a weakness.” Bu söz Uplink: Hacker Elite oyununun sloganıdır ve sanal dünya için çok doğrudur. İngilizce bilmeyenler için çeviri : “Güven zayıflıktır.”

Biterken : İlginç bir şekilde müzik dinlemiyordum…

    • Anonim
    • Ocak 18th, 2010 10:24pm

    böyle mesajlar okadar sık geliyor ki artık anneme bilmediğin bir mesaj geldiğinde sakın yanıtlama direk kapat anlamaya çalışma diyorum. ‘güven zayıflıktır’

  1. Geri İzleme yok.

*

 
Tweeter button Facebook button Digg button Stumbleupon button