Archive for Ekim, 2011

Van için Herkes Tek Yürek!

Van'a Destek

Van Depremi’ne duyarlılık gösteren ve zor durumda olan depremzedelere yardım elini uzatmak isteyen vatandaşlarımız için bir liste hazırladık. Aşağıdaki kanallardan dilediğinizi seçerek yardımlarınızı en kolay şekilde Van’a ulaştırabilirsiniz:

1. KIZILAY

2868‘e tüm operatörlerden boş bir SMS göndererek Kızılay’a 5 TL bağışta bulunabilirsiniz.

Ayrıca havale yoluyla destek olmak isteyenler, tüm bankalardaki “Türk Kızılayı” hesaplarından bağış yapabilir. Ayni bağışlar Türk Kızılayı lojistik merkezleri ve şubeleri tarafından kabul edilecektir. Tüm Kızılay şubelerinin iletişim numaralarını buradan öğrenebilirsiniz.

2. AKUT

Tüm GSM operatörlerinden 2930‘a göndereceğiniz AKUT yazan bir SMS ile AKUT’a 5 TL bağışta bulunabilirsiniz.

Kredi kartını kullanarak internet üzerinden bağış yapmak isteyen vatandaşlarımız CardFinans ya da diğer banka kartlarını kullanarak bağışta bulunabilirler.

Havale/EFT için Banka Hesap Numaraları;
T. İş Bankası – Gayrettepe Şubesi – TR14 0006 4000 0011 0800 6666 63
Finansbank – Gayrettepe Şubesi – TR92 0011 1000 0000 0001 9576 70
Garanti Bankası – Ortaklar Cad. Şubesi – TR26 0006 2000 3570 0000 0029 30

3. BAŞBAKANLIK YARDIM KAMPANYASI

Başbakanlık tarafından Van’da yaşanan deprem nedeniyle başlatılan yardım kampanyası çerçevesinde saptanan banka hesap numaralarına buradan ulaşabilirsiniz.

4. KARGO FİRMALARI

Yurtiçi Kargo, PTT Kargo, MNG Kargo ve Aras Kargo yardım gönderilerini ücretsiz olarak ihtiyaç sahiplerine ulaştırmaktadır.

5. HÜRRİYET EVLERİ

Deprem sonrası yaralarını sarmaya çalışan ve kış öncesinde evsiz kalan Van için Hürriyet Gazetesi de büyük bir seferberlik başlattı. Hürriyet, Van’da kış koşullarına dayanıklı, mutfak, banyo ve tuvaleti olan “Hürriyet Evleri” kuracak. Kızılay işbirliğinde başlatılan kampanya ile her biri 6 bin liraya kurulacak evler, evsiz kalan vatandaşlara sıcak bir yuva olacak.

Van Depremi – Hürriyet Gazetesi Bağış Hesapları

T. İş Bankası Mithatpaşa Şubesi
4228 – 0971947 / IBAN TR370006400000142280971947
T.C. Ziraat Bankası Kızılay Şubesi
Hesap No 685-2868-5189 / IBAN TR060001000685000028685189
Garanti Bankası Kızılay Şubesi
Hesap adı: Van Depremi – Hürriyet
Şube: 082 Hesap No: 6294703 / IBAN TR72 0006 2000 0820 0006 2947 03

Yapacağınız ufak bir yardım zor durumdaki bir çok insanı hayata bağlayan bir umut olacaktır. Mesajımızın ulaştığı herkesi, deprem bölgesinde yardıma ihtiyacı olan vatandaşlarımıza yardım etmeye davet ediyoruz.

Bir bumads sosyal sorumluluk içeriğidir.

Beddua

Bugüne kadar blogumu hep siyasetten uzak tutmaya çalıştım. Bugünden sonra da bunun için çabalamaya devam edeceğim ben bu blogu siyaset tartışmak için açmadım ve o hale gelmesini de istemiyorum. Ancak dün gece saat 01:00 itibariyle başlayan terörist saldırılar sonucu hayatını kaybeden 26 güvenlik görevlisi için, 26 şehit için bir şeyler demeden edemeyeceğim. Sabah olayı duyduğumdan beri kafam sürekli orada, içim huzursuz. Neden mi? Kardeş kadar yakın büyüdüğümüz teyzemin oğlu Hakkari/Şemdinli’de bir karakolda asker.

Her çatışma haberini, her şehit haberini yürek çarpıntısıyla okur oldum. Kafamda sürekli “Ya onun olduğu yerdeyse?” sorusu. Artık hayatımın bir parçası haline geldi ve eğer haberler ondan değilse oh çeker hale geldik. 26 şehidimize üzülürken ciğerimiz yanarken bir yandan listede adı olmadığı için sevinir hale geldik. Onlarca şehit varken bile böyle bir duruma şükredebiliyorsak, içimizde buruk bir sevinç beliriyorsa yazıklar olsun bize. Ama bizden öte bizi bu hale getirenlere, terör sonucu ölümleri, kayıpları günlük hayatın parçası haline getirenlere yazıklar olsun. Onlar bu ülkenin bütünlüğünü ve güvenliğini korumak için getirildikleri koltuklarda maaşlarını harcarken, benim yaşıtlarım sınırda hayatlarını harcıyor. Ben her geçen gün okulun biteceği ve celbin geleceği güne korkuyla bakıyorum. Vatani görevimize davulla zurnayla, şanla şerefle gitmek yerine korkuyla gitmemize sebep olanlara yazıklar olsun.

Askerliği “yan gelip yatma yeri” olarak gören, yılanın başını küçükken ezmeyen, testi kırıldıktan sonra değil çömlekçi dükkanı dağıldıktan sonra tepki gösterenlere de yazıklar olsun. Ve tabi onlara bu yetkiyi verenlere, bir olumlu maddeyi geçirmek için on olumsuz maddeye “yetmez ama evet” diyenlere yazıklar olsun. Onlara soruyorum bugüne kadar verilen yüzlerce şehit ve bugün verilen 26 şehidimiz de mi yetmez? Bu a mı az geliyor size ey “yetmez ama evet” diyenler.

Terörün olduğu bölgelere en başından teröristlerin en büyük silahı cahilliği engellemek için hizmet götürmeyenlere de yazıklar olsun. Bu cehaletten yararlanıp terörü körükleyen gerek iç gerekse dış kuvvetlereyse söyleyecek tek bir kelimem yok. Allah onları bildiği gibi yapsın.

26 Şehidimize Allahtan rahmet, ailelerine ve yakınlarına ise sabır dilerim.

Son olarak Mehmet Akif Ersoyun çok bilinen bir kaç mısrasını buraya yazmak istiyorum:

“Vurulup tertemiz alnından, uzanmış yatıyor,

Bir hilal uğruna, ya Rab, ne güneşler batıyor!

Ey, bu topraklar için toprağa düşmüş, asker!

Gökten ecdad inerek öpse o pak alnı değer.”

Türk milletinin başı sağolsun!

Bumerang

Bundan uzun zaman önce daha karaburunizmir.com sitemiz yayındayken Hürriyet gazetesi bir uygulama başlatmıştı Bumerang diye.

O zamanlar onun tanıtımı için Bumerang kullanma denemesinde buluşmuştuk çok da başarılı olmamıştı açıkçası. Şimdi yeniden bu sefer kişisel sayfam için Bumerang’ı deniyorum bakalım sonuçlar masıl olacak?

Biraz da sistemden bahsedersek. Bumerang ile sitenize Hürriyet’e ait haber başlıkları şablonlarından birini veya birkaçını ekliyorsunuz. Ve oradan haberlere tıklandıkça hurriyet.com.tr adresinde haber detay sayfalarında çıkan reklamlarda siteniz de yer alıyor. Ayrıca her gün de 10000-20000 arası gösterimi bedava veriyorlar.

Eski sisteme bazı yenilikler de eklenmiş artık sponsor teklifleri alabiliyor. Onların ürünlerini sayfanız koyduğunuz takdir de gelir elde edebiliyorsunuz, ayrıca Platin üye iseniz yazarkafe.com’da da yazılarınızı yayınlayarak site trafiğinizi artırabiliyorsunuz.

Trafik artırımı ve gelir kaynağı açısından bence oldukça faydalı bir uygulama.

Steve Jobs

Steve Jobs, Apple firmasının eski CEO’su, kurucusu. Pixar ve neXt firmalarının yönetim kurulu üyesi ve bir ortağı.

Dün sabah uyandığımızda vefat haberini aldık. Doğrusunu söylemek gerekirse görevinden ayrılmış olsa da daha bir kaç yıl daha yaşayacağını düşünüyordum. Ölebileceğini hiç düşünmemiştim.

Açıkçası bir Apple hayranı değilim hatta beni yakından tanıyanlar Apple’dan fiyat politikası nedeniyle ne kadar az hoşlandığımı bilirler. Aynı işi yapan ürünlere, daha fazla performans gösteremedikleri halde sadece şık durdukları için tonlarca para saçmak saçma geliyor bana. Her güncelleme için ayrı para vermek appStore veye iTunes gibi tekellerin altına girmek.

Bunun yerine linux ve open source ürünleri tercih ederim imkanım olduğunca. Yine aynı sebeplerle Microsoft ve ürünlerine de uzak durmaya çalışırım.

Ancak; kabullenmeliyim ki, Apple II’den beri Steve Jobs çok şey başardı. Girişimcilik örneği bir insandı, sadece yeni teknoloji geliştirmekle kalmıyor, onu insanların alacağı şekillerde sunması gerektiğini biliyordu ve bu ürünlerin sahibi olmanın insanı prestij sahibi bir insan haline getiriyormuş gibi bir pazarlama stratejisiyle kendi pazarını da yaratmayı bildi. Bunun sonucunda da kendi pazarında dünya devi haline geldi, insanlara tekelleşmeyi bir mahrumiyet gibi değil bir prestij kaynağı gibi göstermeyi bildi ve sonuç olarak dünyanın en zengin insanlarından biri oldu.

Dediğim gibi Apple firmasını sevmesem de Steve Jobs’ın ölümü beni de üzdü. İnsanların zamansız ölebileceğini bir kez daha hatırlattı. Geriye söylenecek tek şey kaldı: “Rahat uyu Steve Jobs.”

mctumer.com

Merhaba,

Bu yazıda küçük bir tanıtım yapacağım. Babam uzun zamandır (sanırım iki yıldan biraz fazla zamandır) kendisine bir fotoblog + deneme ve gezi yazılarını koyabileceği bir web sitesi yapmamı isteyip duruyordu. Nihayet onun bu isteğini bugün tamamladım. Ve kendisine doğum gününde teslim etmiş oldum.

Aşağıdaki linklerden foto-portfolyosuna ve blog’una ulaşabilirsiniz.

www.mctumer.com
blog.mctumer.com

 
Tweeter button Facebook button Digg button Stumbleupon button