Archive for Temmuz, 2011

Bekar Mutfağı -1 : Nohutlu Pirinç Pilavı

Kimileri pirinç pilavının zor bir yemek olduğunu, kıvamını tutturmanın zor olduğunu söyler aslında kolay yemeklerimizden biri. Pirinç-su dengesini tutturduktan sonra hiç bir sıkıntısı yok. Bu da biraz pirinci tanımaya kalıyor. Yani baldo, kırık, pilavlık vs. gibi çeşitlerin hepsi farklı miktarlarda suya ihtiyaç duyar bu da yemeği bozabilir yanı sıra pirincin markası bile etkili olabiliyor.

Gelelim yemeğimize, önce malzeme listesi : (bekar mutfağı olduğunu unutmayın, konserve gıda ve gerçek domates yerine salça kullanımı had safhada)

- 1,5 su bardağı pirinç (1 kişiye 3 öğün yetiyor genelde)
- 1 su bardağı nohut (konserve)
- sıvı yağ
- tuz
- 2 su bardağı su

Tarifi:

Öncelikle pirinci mümkünse ılık veya sıcak suda yaklaşık 20 dakika ıslatıyoruz. Daha açık anlatmak gerekirse pirinci derince bir tasa koyup, üzerine de örtecek kadar ılık veya sıcak suyu koyup 20 dakika kadar bekliyoruz. Bu arada konservemizden çıkardığımız bir su bardağı nohutu da bol suyla yıkıyoruz. (zira bazı konserveler bol tuzlu olabiliyor) Ardından pirinci süzüyoruz. Tencereye kafi miktarda yağı ve tuzu koyup yağın ısınmasını bekliyoruz. Ardından suyu süzülmüş pirincimizi içine ekleyerek kısa bir süre kavurur gibi çeviriyoruz. (teflon tencere kullanıyorsanız çizmemek için tahta kaşık kullanın.) Pirincimizi bir kaç tur çevirdikten sonra üzerine suyu ve nohutu ekliyoruz. Arada bir dibi tutmasın diye karıştırmak dışında bir müdahale etmeden yüksek ateşte suyun kaynamasını bekliyoruz. Unutmamanız gereken bir nokta da sürekli karıştırmamak. Sürekli karıştırdığınız takdirde lapa gibi olacağı söylentileri var ben hiç denemedim. Su kaynadıktan bir süre sonra bir kısmı pirinç ve nohut tarafından çekilecek bir kısmı ise buhar olup gidecek. İşte o arada pilavın yüzeyinin annemin deyimiyle göz göz olduğu bir kısım var. Bir nevi ayın yüzeyine benziyor pilavın yüzeyi kraterli kraterli. İşte o yapıya sahip olduğunda pilavın altını söndürüp, kapakla tencere arasına sıvıyı emecek bir şey (gazete, kağıt havlu, temiz bir bez) koyup kapağını kapatarak demlenmeye bırakıyoruz. Yaklaşık 15-20 dakika sonra pilavımız mis gibi yenmeye hazır oluyor. Demlenme süresince tencerenin kapağını gereksiz yere açmanın da pilavı bozduğunu duymuştum ama ben denedim bir şey olmuyor. :) Pilav aynı pilav…

Not:  Nohutsuz yapmak isterseniz tarif tamamen aynı sadece su miktarı her bir bardak pirinç için bir buçuk bardak olacak. Bu arada ölçümleri aynı bardakla yapmayı unutmayın. :) Sonra hesap şaşmasın.

Geri Döndüm

Aylar süren yokluktan sonra yeniden bloguma dönüyorum.

Bu belki üçüncü ya da dördüncü ortadan kayboluşum farkındayım ama bu sefer yazılarımın kesilmemesini diliyorum. Ne de olsa artık ders yoğunluğu kalmadı gibi bir şey. Mezuniyete henüz bir yıl var ancak dersler konusunda fazlasıyla rahat olacağım bir yıl. Bundan sonra size aşağıdaki konularda düzenli olmasa da haftada bir ya da iki yazı yazacağıma inanıyorum.

1- Bekar mutfağı : İtalyaya giderken bunu yapmaya karar vermiştim ama orada yapamadım. Artık başlıyorum kendi yaptığım basit yemeklerin tarifleri olacak bu kategoride. Belki birilerinin işine yarar. :)

2- Turkcell Teknoloji : Şu anda stajyeri olduğum Turkcell Teknolojiye başvuru süreci, kabul edilme, Turkcell Teknolojide çalışma hayatı ve sosyal hayat gibi konulara zaman içinde değineceğim.

3- Android : Google Android üzerinde geçtiğimiz eylülde küçük küçük çalışmaya başlamıştım. Artık işleri daha ciddileştirme vakti. Geliştirdiğim yazılımlar, karşılaştığım sorunlar ve bulabilirsem çözümleri hakkında bu kategori altında yazacağım.

Aslında bu akşam da Android çalışmak istiyordum ama bloguma dönmenin vakti olduğuna karar verdim.

Bu konular dışında tabi ki yine genel kategoride de yazılarım geliyor olacak. :) Zamanında Oya Başarın söylediği gibi “Beni bekleyin anacııım.”

 
Tweeter button Facebook button Digg button Stumbleupon button