Archive for Ekim, 2010

İnternetten Ödev Araştırılır

“İnternetten Ödev Araştırılır” bugün eve dönerken bir kırtasiyenin camında gördüm bu yazıyı. Açıkçası üzüldüm bunu gördüğüme. Zaten kitaptan, araştırmadan iyice uzaklaşan bizim bir alt neslimiz ve onların altı için bu konulara iyice uzak kalmak için bir bahane daha.

Üstelik ellerinin altında bu kadar kolaylık olmasına rağmen hala araştırmaya uzak olmaları da üzücü. Zamanında biz ansiklopedi kurcalarken onların elinin altında internet ve Google, bing gibi interneti küçülten arama motorları var. Buna rağmen araştırmaktan kaçınmaları ne kadar üzücü.

Bu davranışları sebebiyle belki de “bilgisayar çağı”nda yaşayan bilgisayar cahili bir nesil de geliyor. En son çıkan oyunları ve teknolojik oyuncakları bilen ancak ofis yazılımlarını kullanarak bir belge hazırlamaktan aciz bir nesil.

Hep denir “tüketim toplumu” diye. Artık tüketilecek ürünler azaldı ve kaynakları tüketmeye başladık. Bilgiyi tüketmeye başladık. En kötüsü ise bu tüketicilerden yararlanmaya çalışan küçük üreticiler yüzünden geleceğimizi tüketmeye başladık. Aşağıdan gelen nesilleri tüketime ittikçe onları tembelliğe her şeyi hazır bulmaya teşvik ettik, alıştırdık.

Bu konuda belki biz suçluyuz, belki bizim üzerimizdeki nesil suçlu. Önemli olan bu değil, önemli olan bu neslin gelecekte nasıl olacağı, geleceğin nasıl olacağı. Maalesef bu konuda görünen o ki, ürettiğinden çok daha fazlasını tüketen, her şeyin önünde hazır olmasını bekleyen bir gelecek nesil göreceğiz.

Üzücü. Ancak şu anda görünen gerçek bu.

 
Tweeter button Facebook button Digg button Stumbleupon button